Wege propolis balsamiczny

Topola balsamiczna, jest takim surowcem roślinnym, którego nie da się pomylić z innym: paczki topoli osiki mają zapach propolisu, a pączki topoli balsamicznej do zapachu ula dodają balsamicznego łagodnego odczucia, czegoś niezwykle aksamitnego i miękkiego.

Coraz częściej zastępujemy produkty zwierzęce produktami roślinnymi. Jest wiele możliwości w świecie roślinnym, by sporządzić takie preparaty. Jednym z nich jest topola balsamiczna, której pączki mają niezwykle podobny skład chemiczny do propolisu, a przy tym ten sam zakres działania. A zatem są świetnym zamiennikiem w wielu dolegliwościach.

Dla przypomnienia:

„Skład chemiczny propolisu jest niezwykle złożony. Do chwili obecnej wyodrębniono z tego surowca ponad 250 składników. Według najnowszych danych w propolisie można wyróżnić następujące grupy składników: związki fenolowe (58%), flawonoidy (6%), terpeny (0,5%), substancje lipidowo-woskowe (8%), wosk pszczeli (24%), biopierwiastki (0,5%) i inne składniki (3%). Pochodne fenolu stanowią największą ilościowo i jakościowo grupę składników propolisu. Flawonoidy są drugą pod względem liczebności grupą związków. W dalszej kolejności wymienić należy terpeny i biopierwiastki. Liczne związki wchodzą także w skład olejku propolisowego. Do najważniejszych związków chemicznych występujących w propolisie zalicza się: związki fenolowe, w tym kwasy — benzoesowy, cynamonowy, kawowy i ferulowy, alkohol cynamonowy, benzoesan benzylu, wanilinę, eskuletynę i eugenol; flawonoidy — chryzynę, tektochryzynę, akacetynę, galanginę, kemferol, kwercetynę, izalpininę, pinostrobinę i pinocembrynę; terpeny, w tym β-eudesmol oraz biopierwiastki, a wśród nich — mangan, cynk i miedź.” (https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.agro-c9aabd2b-dfef-441b-b503-b3e553b3b179 09.04.2021)

Możemy zatem śmiało zastosować pączki topoli balsamicznej zamiast propolisu.

maść balsamiczna w trakcie maceracji

Jak przygotować? Receptury z kufra babci:

Intrakt balsamiczny jako wege-propolis.

Intractum Populi: 1 część świeżych lub suchych rozdrobnionych pączków zalać 3 częściami gorącego alkoholu 65-75%, odstawić na przynajmniej 25-30 dni, codziennie potrząsając. Przefiltrować. Zażywać po 2-5 ml ( w filiżance wody lub mleka) 1-4 razy dziennie jako środek wykrztuśny, przeciwzapalny, przeciwbólowy, rozkurczowy, moczopędny i żółciopędny i obniżający gorączkę. Wspomaga usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii z ustroju, działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, wzmaga usuwanie kwasu moczowego z ustroju. Poprawia samopoczucie i odporność organizmu. Nie działa drażniąco na błony śluzowe przewodu pokarmowego, a przy tym  usuwa stany zapalne. Pączki topoli łagodzą objawy alergiczne. Możemy zastosować z wielkim powodzeniem intrakt balsamiczny zamiast propolisu na bazie pszczelich produktów.

Do przygotowania intraktu możemy również użyć młodych liści topoli.

Maść balsamiczna

Pomatum populi: 1 część świeżych pączków topoli osiki lub balsamicznej (zdecydowanie lepsza), rozdrobnić i spryskać spirytusem, zalać ciepłym tłuszczem w ilości 2-3 części. Dawniej przygotowywano na smalcu gęsim czy wieprzowym. Ale z powodzeniem możemy przygotować na oleju kokosowym rafinowanym. Ekstrakcja powinna trwać kilka godzin i najlepiej w kąpieli wodnej, do czasu, aż surowiec roślinny będzie wyglądał jakby trociny: suchy i sypki. Następnie jeszcze na ciepło przecedzamy do sterylnego słoika i zamykamy szczelnie.

Maść może być używana samodzielnie, albo jako dodatek do innych maści czy kremów. Można też wzbogacić ją w olejki eteryczne: lawendowy, laurowy, eukaliptusowy czy inny w zależności od tego do czego użyjemy.

Maść  nadaje się do leczenia stanów zapalnych: skóry, mięśni i ścięgien, do smarowania urazów, oparzeń (w tym oparzeń słonecznych – wówczas należy rozcieńczyć w proporcji 1:1 innym tłuszczem), obrzęków okołostawowych, reumatyzmu. Pomocna jest też do smarowania i masażu przy nerwobólach, po kontuzjach i intensywnych pracach fizycznych. Przynosi znaczną ulgę w bólu, przyspiesza ustępowanie wysięków i zakwasów.

Zarówno maść jak i nalewka są doskonałym produktem do stosowania wewnętrznego jak i zewnętrznego. Oczywiście nie możemy powiedzieć, ze jest to toż samo co propolis przygotowany z pszczelich surowców, ale spokojnie możemy zastąpić go topolą.

Niezłe Ziółko

gotowa maść balsamiczna oraz pączki do ekstrakcji alkoholowej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *