Miodunka (Pulmonaria L.)
Dziś przedstawiam Wam: Miodunkę – najlepsze zioło na płuca dla dzieci, osób starszych i tych wymagających.
Zwyczajowo zbiera się kwiaty. Ale można również zbierać liście i kłącza, które równiez są skuteczne. W filmie poniżej zobaczycie dokładniej jak wygląda taki zbiór.
Miodunka to bogate źródło wielu składników czynnych, do których należą przede wszystkim: związki krzemu (łatwo przyswajalna krzemionka), alantoina (naturalna substancja łagodząca i przeciwzapalna), saponiny i śluzy (które wspierają funkcjonowanie nabłonka płuc, wpływają rozrzedzająco na wydzieliny z dróg oddechowych i działają wykrztuśnie), garbniki (przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwwirusowe), flawonoidy (m.in. kwercetyna), kwas chlorogenowy, kwas elagowy, kwas rozmarynowy i antocyjany.
Wyciągi i ekstrakty z ziela działają wykrztuśnie, osłaniająco, przeciw wysiękowo, przeciwkrwotocznie, wzmacniająco, przyśpieszają gojenie ognisk gruźliczych i ran na skórze oraz błonach śluzowych. Jest to surowiec o działaniu ściągającym, moczopędnym, przeciw kamiczym i “czyszczącym krew”. Działa odtruwająco i detoksykująco, a zawarte w zielu substancje wiążą w organizmie toksyny, które są wydalane z moczem.
To roślina, która celuje swoim działaniem przede wszystkim w choroby płuc, oskrzeli i całego układu oddechowego. Miodunka jest jak miód na nasze zdrowie. Więcej na ten temat dowiecie się, z przygotowanego materiału do druku na wiosenną część poradnika.
Moim ulubionym produktem z miodunki, kóry się sam robi to jest:
SYROP MIODUNKOWY NA GLICERYNIE
Składniki:
• 250 ml ziela miodunki (rozdrobnione i dobrze ubite)
• szczypta kwasku cytrynowego (rozpuszczona w łyżce wody)
• 100 ml alkoholu etylowego 40%
• 400 ml gliceryny
Przygotowanie:
Ziele zalać alkoholem i dodać rozpuszczonego kwasku cytrynowego, dobrze wymieszać, potrząsać. Odstawić na około 1-2 godziny i w tym czasie mieszać. Następnie dodać gliceryny, wymieszać i odstawić na około 1-2 tygodnie, od czasu do czasu mieszając. Następnie odcedzić i przelać do ciemnych buteleczek, hermetycznie zamykanych. W razie potrzeby, przy bólu gardła, kaszlu, przeziębieniu można zażywać 5-10 ml z ciepłą wodą (około 100-150 ml).
Miodunka również sprawdza się w różnych miesznakach ziołowych:
– miodunka, podbiał, liście babki – jako mieszanka rozrzedzająca śluzy i ułatwiająca odksztuszanie, usuwa również zalegające śluzy na zatokach. Wystarczy zaparzać napar i popijać kilka razy dziennie;
– miodunka, kwiat pierwiosnka, kwiat lilaka – jako mieszanka na przeziębienia z kaszlem i katarem dla małych dzieci, powyżej 1 roku życia. Należy przygotować napar z 1 płaskiej łyżeczki mieszanki w 1 szklance wody. Podawać 50-100 ml co 3-4 godziny. Starszym dzieciom można dodać do mieszanki kwiatu lipy i liści malin;
– miodunka, poziewnik, przytulia, ślaz kwiat (albo malwa kwiat), fiołek (albo bratek) – jako mieszanka zaparzana (1 łyżeczka na 1 szklankę wrzącej wody) w przypadku zastojów wodnych, opuchnięć, na “poruszenie” węzłów chłonnych, do “oczyszczania krwi” przy kuracjach oczyszczających;
Możliwości jest wiele. Ale to takie ziele, które warto mieć w swojej apteczce ziołowej.
Niezłe Ziółko