Topola balsamiczna, jest takim surowcem roślinnym, którego nie da się pomylić z innym: paczki topoli osiki mają zapach propolisu, a pączki topoli balsamicznej do zapachu ula dodają balsamicznego łagodnego odczucia, czegoś niezwykle aksamitnego i miękkiego.
Coraz częściej zastępujemy produkty zwierzęce produktami roślinnymi. Jest wiele możliwości w świecie roślinnym, by sporządzić takie preparaty. Jednym z nich jest topola balsamiczna, której pączki mają niezwykle podobny skład chemiczny do propolisu, a przy tym ten sam zakres działania. A zatem są świetnym zamiennikiem w wielu dolegliwościach.
Dla przypomnienia:
„Skład chemiczny propolisu jest niezwykle złożony. Do chwili obecnej wyodrębniono z tego surowca ponad 250 składników. Według najnowszych danych w propolisie można wyróżnić następujące grupy składników: związki fenolowe (58%), flawonoidy (6%), terpeny (0,5%), substancje lipidowo-woskowe (8%), wosk pszczeli (24%), biopierwiastki (0,5%) i inne składniki (3%). Pochodne fenolu stanowią największą ilościowo i jakościowo grupę składników propolisu. Flawonoidy są drugą pod względem liczebności grupą związków. W dalszej kolejności wymienić należy terpeny i biopierwiastki. Liczne związki wchodzą także w skład olejku propolisowego. Do najważniejszych związków chemicznych występujących w propolisie zalicza się: związki fenolowe, w tym kwasy — benzoesowy, cynamonowy, kawowy i ferulowy, alkohol cynamonowy, benzoesan benzylu, wanilinę, eskuletynę i eugenol; flawonoidy — chryzynę, tektochryzynę, akacetynę, galanginę, kemferol, kwercetynę, izalpininę, pinostrobinę i pinocembrynę; terpeny, w tym β-eudesmol oraz biopierwiastki, a wśród nich — mangan, cynk i miedź.” (https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.agro-c9aabd2b-dfef-441b-b503-b3e553b3b179 09.04.2021)
Możemy zatem śmiało zastosować pączki topoli balsamicznej zamiast propolisu.
Jak przygotować? Receptury z kufra babci:
Intrakt balsamiczny jako wege-propolis.
Intractum Populi: 1 część świeżych lub suchych rozdrobnionych pączków zalać 3 częściami gorącego alkoholu 65-75%, odstawić na przynajmniej 25-30 dni, codziennie potrząsając. Przefiltrować. Zażywać po 2-5 ml ( w filiżance wody lub mleka) 1-4 razy dziennie jako środek wykrztuśny, przeciwzapalny, przeciwbólowy, rozkurczowy, moczopędny i żółciopędny i obniżający gorączkę. Wspomaga usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii z ustroju, działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, wzmaga usuwanie kwasu moczowego z ustroju. Poprawia samopoczucie i odporność organizmu. Nie działa drażniąco na błony śluzowe przewodu pokarmowego, a przy tym usuwa stany zapalne. Pączki topoli łagodzą objawy alergiczne. Możemy zastosować z wielkim powodzeniem intrakt balsamiczny zamiast propolisu na bazie pszczelich produktów.
Do przygotowania intraktu możemy również użyć młodych liści topoli.
Maść balsamiczna
Pomatum populi: 1 część świeżych pączków topoli osiki lub balsamicznej (zdecydowanie lepsza), rozdrobnić i spryskać spirytusem, zalać ciepłym tłuszczem w ilości 2-3 części. Dawniej przygotowywano na smalcu gęsim czy wieprzowym. Ale z powodzeniem możemy przygotować na oleju kokosowym rafinowanym. Ekstrakcja powinna trwać kilka godzin i najlepiej w kąpieli wodnej, do czasu, aż surowiec roślinny będzie wyglądał jakby trociny: suchy i sypki. Następnie jeszcze na ciepło przecedzamy do sterylnego słoika i zamykamy szczelnie.
Maść może być używana samodzielnie, albo jako dodatek do innych maści czy kremów. Można też wzbogacić ją w olejki eteryczne: lawendowy, laurowy, eukaliptusowy czy inny w zależności od tego do czego użyjemy.
Maść nadaje się do leczenia stanów zapalnych: skóry, mięśni i ścięgien, do smarowania urazów, oparzeń (w tym oparzeń słonecznych – wówczas należy rozcieńczyć w proporcji 1:1 innym tłuszczem), obrzęków okołostawowych, reumatyzmu. Pomocna jest też do smarowania i masażu przy nerwobólach, po kontuzjach i intensywnych pracach fizycznych. Przynosi znaczną ulgę w bólu, przyspiesza ustępowanie wysięków i zakwasów.
Zarówno maść jak i nalewka są doskonałym produktem do stosowania wewnętrznego jak i zewnętrznego. Oczywiście nie możemy powiedzieć, ze jest to toż samo co propolis przygotowany z pszczelich surowców, ale spokojnie możemy zastąpić go topolą.
Niezłe Ziółko