Motanki -warsztaty kreacji i rozwoju duchowego

To jest „motanka”.
Pradawna słowiańska lalka, motana z nici i materiałów jakie miała gospodyni dostępne w danym momencie.

Lalki te były wypełniane słomą, materiałami, roślinami albo ziarnem. I miały wiele zadań do spełniania: miały strzec domowników przed złymi duchami, pomagać ciężarnym i matkom w opiece nad dziećmi, ochraniać podróżnych, wspierać gospodynie w prowadzeniu domu, a nawet miały pomóc pannom w zamążpójściu.

Umieszczano je w miejscu zwykle mało widocznym, najczęściej u powały, tak aby ona mogła „widzieć” wchodzących, ale wchodzący nie mógł jej zobaczyć. Lalki motane z intencją, były zatrzymywane do czasu, aż się dana „sprawa rozwiązała”, albo do czasu aż sama lalka się rozwiąże. Jeśli lalka rozwiązała się przed rozwiązaniem sprawy to wróżyło niepowodzenie, jeśli trwała to po rozwiązaniu sprawy należało ją spalić.

Dziś motanki symbolizują drogę rozwoju człowieka, wzmacniają życzenia i intencje. Odwołują się również do kobiecego pierwiastka, mocy kreacji i tworzenia, boskiej sprawczości.

Nie ma też jednego typu motanki: każda była przeznaczona do innego celu. To kobieta ją tworząca ustalała drogę dla niej, ustalała jej cel jaki ma spełnić. Ale musiały spełniać pewne podstawowe cechy: musiały mieć solidną podstawę, wypełnioną czymś stabilnym (np ziarna zbóż), duże piersi symbolizowały obfitość i płodność, ilość materiałów na suknie i płaszcze czy dodatki symbolizowały bogactwo, poszczególne kolory dawały wyobrażenie w jakim celu była robiona: na miłość, zdrowie czy ochronę. Również dodatki takie jak kamyczki czy koraliki oraz piórka miały swoje znaczenie.

Na moich warsztatach dotyczących rozwoju duchowego i świadomościowego przygotowujemy takie lalki. To jest bardzo uważny proces, poświęcamy mu wiele czasu. Często jeszcze przed warsztatami proszę uczestników o wyszukanie intencji z jaką będziemy pracować. Poddając się procesowi motania, możemy po prostu przyjrzeć się sobie, swoim celom, dążeniom.

Motanie/przygotowywanie jest symboliczne na każdym poziomie: kolory, faktura materiału, jaką postawę przyjmie lalka, wielkość – to wszystko ma tu ogromne znaczenie.

Czasem na siłę chcemy zamotać jakiś materiał, który nijak nie chce się trzymać, a kiedy mu się przyjrzymy okazuje się, że ten materiał symbolizuje coś, a cały proces jest w głowie. To o czym w tym czasie myślimy ma ogromne znaczenie. Tak powstają nasze intencje, kreacje. Później ta lalka jest naszym symbolem czegoś co ma się ziścić.

Motanek „służących” nie pokazuje się, no chyba, że przygotowuje się lalki dla całej rodziny.

Ta na zdjęciu jest motanką już „wysłużoną” już jej nie ma. Spełniła swoją rolę i została spalona rytualnie.

Warsztaty z kreacji i przygotowania własnych intencji z motanką, prowadzę jako indywidualne sesje podczas indywidualnych spotkań warsztatowych. Istnieje też możliwość przeprowadzenia warsztatów grupowych, jako pokaz tradycji ludowych.

Serdecznie zapraszam

Krystyna Judka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *