Cztery pory roku z Niezłym Ziółkiem – warsztaty zimowe

Zimą też zbieramy zioła, nie ma tego tak dużo i nie są to tak intensywne zbiory jak latem. Jednakże zimą zielarze nie próżnują. Zwykle jest to intensywny czas w pracowniach, gdzie należy sprawdzić wszystkie nalewki, ekstrakty, przefiltrować, rozcieńczyć czy zagęścić, przedestylować to i owo… Zwykle też to intensywny czas na doświadczenia i naukę. No i zimą można powiedzieć są surowce nietypowe: żywice, pączki, kory, mchy i porosty, a także świeżutki bursztyn – jakże cenne w ziołolecznictwie i fitoterapii.

I dlatego zapraszam Was na 4 i ostatni już w tym roku 2023 oraz pierwszy w Nowym Roku 2024 cykl spotkań z ziołami czyli: ZIOŁA ZIMĄ przy kominku.

A jeśli nie wiesz jak sobie radzić z chorobami zimowymi to ja Ci powiem, że wszystko masz w zasięgu ręki.

Czy profilaktyka zdrowotna w okresie zimy jest dla Ciebie tabu? Może myślisz, że trzeba wiele wysiłku w to włożyć? – nic prostszego, u mnie poznasz tajniki dbania o zdrowie niewielkim wysiłkiem.

A może jesteś zmarzluchem tak jak ja i czekasz na pierwsze promienie słońca wiosną, by wyjść spod koca? – Nie musisz czekać, na tych warsztatach dowiesz jak w ciepełku i pełnym zdrowiu przetrwać zimno i brak słońca.

A oprócz tego zrobimy wiele ciekawych produktów, które mogą być podarowane bliskim na święta, albo też bez okazji, albo raczej z okazji zadbania o zdrowie. Takie będą grudniowe warsztaty: więcej produktów, mniej nauki, natomiast styczniowe zaplanowane są na pracę z recepturą, synergię i antagonizm ziół (omówimy ten probelm), na przetworzenie tego co w zimie dostarcza nam natura.

A co będziemy robić? Oto program ogólny tych warsztatów:

PIĄTEK:

  1. Zioła rozgrzewające zimą:

– spacer ziołowy po zasoby zimowe ziół, receptura na zioła rozgrzewające: dla dzieci i dorosłych. Pryz okazji omówimy zioła wspomagające płuca, oskrzela i wspomagające wychodzenie z przeziębienia, grypy i anginy.  (jodła, sosna). Zebranie ziół na potrzeby warsztatów oraz na własne.

– co można jeszcze zebrać zimą czyli profilaktyka zdrowia, kiedy w domu brak ziela, a jest potrzeba nagła.

– komponowanie własnych receptur – zasady łączenia ziół. Komponowanie herbat ziołowych rozgrzewających dla dzieci i dorosłych.

2. Przygotowanie maści rozgrzewającej z zebranych w lesie ziół. Różnice w przygotowaniu maści dla dzieci i dorosłych. Jak przygotować maść dla noworodka kiedy zajdzie taka potrzeba.

3. Brzoza: skarby lasu czyli co zbieramy z brzozy zimą – zbiór i omówienie surowca zielarskiego. Zapoznanie się z dziegciem brzozowym. Wytwarzanie dziegciu – omówienie.

4. Przygotowanie mydła dziegciowego do cery wymagającej: suchej, atopowej, problematycznej, łojotokowej, trądzikowej i łuszczycowej. Jak przygotować mydło, by nadawało się do konkretnego problemu. Kiedy stosować mydło dziegciowe profilaktycznie, nie mając żadnego problemu skórnego.

5. Okadzanie domu porostami: profilaktyka zdrowotna płuc, jonizowanie powietrza, działanie surowca.

SOBOTA:

  1. Zimowe owoce: berberys, kalina, jałowiec, rokitnik. Omówienie surowca (zawartość substancji czynnych, synergia, antagonizm z innymi ziołami). Omówienie przetwarzania danego owocu, by wykorzystać jak najwięcej.
  2. Przetwarzanie zimowych ziół: destylacja jałowca/sosny/jodły lub innego dostępnego zimą ziela. Zalety i korzyści z przygotowanego hydrolatu. Jak przygotować domowym sposobem hydrolat. Jak go stosować, do czego i jakie ma właściwości.
  3. Bursztyn – omówienie surowca oraz przygotowanie nalewki. Jak dawkować, do czego używać, jakie ma właściwości.
  4. Omówienie stosowania innych i sposoby przetwarzania.
  5. Okadzanie domu bursztynem oraz żywicami.

NIEDZIELA

  1. Pozyskiwanie kory zimą. Sposób pozyskiwania, przygotowanie do przetwarzania, suszenia itd.
  2. Korzenie i kłącza zimą: paprotka zwyczajna – kiedy i jak pozyskiwać, do czego używać, jak przetwarzać. Przetworzenie znalezionego surowca.
  3. Propolis – omówienie surowca oraz przygotowanie nalewki. Jak i w jaki sposób dawkować propolis, by nie zniszczyć jego właściwości leczniczych. Jak wykorzystać resztki po propolisie: przygotowanie wosku propolisowego.

Co zabierzecie ze sobą?

– świeże zioła zebrane w okresie zimy

– skomponowane na własne potrzeby herbaty: dla dzieci i dla dorosłych

– hydrolaty

– mydło dziegciowe

– kory zimowych drzew lub inne skarby lasu (grzyby/huby, żywica itd. – wg tego co znajdziemy)

– nalewka bursztynowa

– nalewka propolisowa

– wosk propolisowy

CO NALEŻY ZABRAĆ ZE SOBĄ na warsztaty:

Niezależnie od pogody: buty do chodzenia po lesie i w mokrym terenie, kurtkę nieprzemakalną, ciepłe ubrania, koszyk, nożyk podręczny typu scyzoryk, rękawice do zbioru ziół, saperkę lub łopatkę do wykopywania korzeni, ciepłe, wygodne buty na zmianę do przebywania w pomieszczeniu, ubrania ochronne lub takie, które mogą ulec zniszczeniu, ciepłe i wygodne okrycie domowe, dobry humor, entuzjazm, gotowość na nowe doświadczenia.

W przypadku wystąpienia pogody uniemożliwiającej zebranie ziół nastąpi zmiana programu tak, aby można było go zrealizować w całości.

TERMIN I MIEJSCE:

Ostanie w tym cyklu warsztaty ziołowe odbędą się w dniach 15-17 grudnia, w miejscowości Wesoła 273 (gm. Nozdrzec) 36-233. Ale też nowy rok rozpocznie się zimowymi warsztatami w terminie 19-21 stycznia 2024 roku. Grudniowe to warsztaty dla wszystkich tych osób, które chcą jeszcze przed świętami przygotować prezenty pod choinkę z ziołowym pomysłem, natomiast styczniowe będą nastawione na naukę wielu nowych rzeczy i zapoczątkowanie przygotowania apteczki na kolejny rok.

Miejsce to stara chata z bala z ubiegłego wieku, w której na rozgrzanym piecu można upiec tradycyjne proziaki. Dom stoi pod lasem na skraju łąki, na słonecznym stoku, gdzie promienie zimowego słońca miękko otulają ciało i pieszczą swoim ciepłem. Widoki z chaty to przede wszystkim: zwierzyna dzika – sarny i jelenie oraz mnóstwo ptactwa kolorowego walczącego o ziarna czy słoninkę.

W godz.: 9:00 – 17:00 (orientacyjnie + przerwy)

CENA:

W cenie warsztatów (oprócz wiedzy i doświadczenia): wszystkie niezbędne surowce i opakowania, niezbędny sprzęt, materiały teoretyczne, receptury, napoje gorące, poczęstunek w porze obiadowej. W cenie warsztatów również znajduje się książka – poradnik z danej części sezonu „ZIOŁA ZIMĄ”. Uczestnicy również otrzymają wytworzone przez siebie w trakcie warsztatów produkty (j.w.)

Cena warsztatów: 590 zł/dzień – dla jednej osoby, całość to kwota: 1770 zł  (nie obejmuje noclegów oraz wyżywienia).

Dla osób uczestniczących w poprzednich warsztatach: 5% zniżki (za każdy jeden warsztat – obecności i zniżki sumują się).

Nie rozdzielamy dni – nie ma możliwości uczestniczenia tylko w jednym dniu, warsztaty stanowią płynną całość.

Przewidywany czas pracy to 7-8 godzin dziennie plus przerwy, ale z doświadczenia wiem, że to ulega zmianie w zależności od grupy i znajomości tematyki, a także dojazdów uczestników.

Gwarancją uczestnictwa jest wpłata 50% podanej kwoty do 3 dni od momentu zgłoszenia, na podany w potwierdzeniu nr konta bankowego.

ZAPISY, PYTANIA, ZGŁOSZENIA:

Telefonicznie pod nr: 734103970, albo mail: kjudka@wp.pl

PROWADZĄCA – ORGANIZATOR czyli ja:

Mgr Krystyna Judka – zielarka – fitoterapeutka, masażystka, biomasażystka, terapeutka reiki, specjalistka pracy z bańkami i gorącymi kamieniami. Posiada wiele lat doświadczenia w fitoterapii, kosmetykach naturalnych a także przetwórstwie żywności funkcjonalnej, o holistycznym patrzeniu na zdrowie i choroby człowieka. Prowadząca konsultacje ziołowe dotyczące stosowania ziół w konkretnych jednostkach chorobowych.

Doświadczona i kreatywna, prowadząca wykłady, warsztaty zarówno indywidualne z rozwoju osobistego jak i grupowe z szeroko pojętego zielarstwa i technik samoleczenia i uzdrawiania – pracująca z osobami wobec, których medycyna konwencjonalna okazuje się być nieskuteczna.

Kursy i warsztaty, które prowadzi mają typowo praktyczny – doświadczalny charakter. Uczestnicy po zakończeniu warsztatu poza wiedzą teoretyczną posiadają umiejętność wykonania określonych preparatów.

Absolwentka studiów podyplomowych w Krośnie, pracę dypl. pisała u dr Henryka Różańskiego.

Serdecznie zapraszam do pogłębiania wiedzy z zakresu zielarstwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *