Kakao…..? dietetyczna kąpiel aromaterapeutyczna !!

Kiedy późnym wieczorem, żeby nie powiedzieć  nocą wróciłam do domu po zlocie zielarskim, zapragnęłam tylko jednego: zrobić sobie fantastyczną relaksacyjną kąpiel!  Powrót do domu po zlocie zielarskim był wyczerpujący. A i emocji  w trakcie zlotu było dużo. Pierwsza rzecz jaką mogę dla siebie zrobić to:  RELAKS… KĄPIEL…AROMATERAPIA….
Zanurzam się w czekoladowej kąpieli. Przede mną na półce stoi lampka lemoniady lilakowej, którą zostawiłam w lodówce przed wyjazdem. Teraz  nieźle schłodzonej z dodatkowymi kostkami lodu z miętą, żeby zbyt szybko się nie ogrzała. Płomień świecy woskowej dodaje miodowego aromatu, rozprasza mroki i swoim miękkim światłem wycisza rozgoniony  umysł. Stoi też cała kolekcja kostek musujących: lawendowe, różane, kokosowe, nagietkowe no i oczywiście czekoladowe. Jedną czekoladową już wrzuciłam do wanny z gorącą wodą. Patrzę jak kakaowe bąbelki syczą i pienią się, uwalniając wspaniały zapach czekolady-kakao. Tak bardzo lubię ten zapach!! Smak kakao też uwielbiam!!
Jak działa kakao?
Kakao dzięki zawartości teobrominy działa odprężająco, wpływa stymulująco na mózg, pobudza koncentrację. Zawiera też flawonoid o nazwie epikatechina, który występuje również w herbacie i winie. Oprócz wielu innych funkcji epikatechina wspomaga działanie organelli komórkowych – mitochondriów, które są naszymi fabrykami energii. Wspomaga pracę mózgu. Poprawiając jego ukrwienie, wzmacnia pamięć krótkotrwałą. Okazuje się, że podanie jej zmniejsza uszkodzenia mózgu, spowodowane np. udarem. Tłuszcz z ziaren kakaowca pobudza wydzielanie naturalnych hormonów szczęścia – endorfin. Zawiera też niewielkie ilości anandamidu – organicznego związku z grupy kanabinoidów (czyli tego, co kręci w marihuanie) i dlatego czujemy się nieraz tak szczęśliwi. Natomiast fenyloetyloamina sprawia, że czujemy się tak jak w pierwszej fazie zakochania.
Karol Linneusz, twórca m.in. systemu dwuimiennego nazewnictwa biologicznego, nazwał kakao Theobroma – napojem bogów. Pierwszymi, którzy je uprawiali, byli podobno Olmekowie około 1500 roku p.n.e. Pewne jest, że kakao pochodzi z regionów tropikalnych, zamieszkiwanych później przez Majów. Dane archeologiczne potwierdzają jego obecność w rolnictwie Majów od III wieku p.n.e
Kąpiel aromaterapeutyczna??
Moja kąpiel jest aromatyczna i dietetyczna!! Nie zjadam czekolady, ale stosuję AROMATERAPIĘ. Zapachy bardzo silnie oddziałują na podświadomość. Niektóre z nich funkcjonują w pamięci jako skojarzenia miłe, przyjazne, relaksujące, natomiast inne jako niemiłe, wrogie czy stresujące. Wśród substancji zapachowych na szczególną uwagę zasługują olejki eteryczne, stosowane od wieków w kosmetyce i medycynie. Uzyskuje się je z drzew, krzewów, kwiatów i innych roślin pochodzących ze wszystkich stron świata. Istnieje ponad 1700 olejkodajnych gatunków roślin. Każdy olejek ma unikatowy skład chemiczny i różne właściwości terapeutyczne. Początkowo olejki eteryczne były znane głównie z leczniczego działania na skórę (i wciąż są w tym celu wykorzystywane). Szybko jednak dostrzeżono, że pozwalają budować więź z naszymi emocjami, kontrolować je i modyfikować. Olejki eteryczne stymulują część mózgu odpowiedzialną za nasz stan psychiczny. Zapachy pomagają pokonać wiele niepożądanych stanów emocjonalnych: apatię (trawa cytrynowa), smutek (majeranek), strach (jaśmin), niezdecydowanie (paczuli), zazdrość (róża), a nawet histerię (melisa) i szok (neroli). Uwolnienie od stresu pomaga lepiej funkcjonować pod względem fizycznym i umysłowym. Jednak organizmowi potrzebny jest jakiś bodziec. Trudno samemu pozbyć się rozbieganych myśli, uwolnić się od wewnętrznego napięcia. Pomocne mogą się okazać olejki eteryczne stosowane w kominkach zapachowych jako inhalacje lub jako dodatki do masażu czy kąpieli. I dlatego też ja zastosowałam kąpiel  aromaterapeutyczną .  Poprzez ulubiony zapach stymuluję swój mózg do odpowiedniego działania, przywołuję odpowiednie emocje i dzięki temu wpływam na funkcjonowanie organizmu.
Kostka musująca już się spieniła. Zastanawiam się, którą jeszcze dorzucić do wanny?? Decyduję się ponownie na czekoladową. Mam taką ochotę na kakao… Będę zrelaksowana i odprężona. I będę mieć czekoladowe sny….
Czego i Wam życzę Niezłe Ziółko

2 Comments

Add Yours

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *