Pewne rzeczy zadziewają się po prostu ot tak, niby przypadkiem, ale tak naprawdę to sami je sobie ściągamy. Nie inaczej było w przypadku napisania mojej pierwszej w życiu książki. W rezultacie powstał projekt napisania poradnika o tytule „Cztery pory roku z Niezłym Ziółkiem”, który został podzielony na 4 tomy adekwatnie do pór roku: Zioła Latem, Zioła Jesienią, Zioła Zimą, Zioła Wiosną
Każda z części zawiera 6 ziół z monografią i 7 ziół w części poradnikowej z większą ilością receptur i sposobów ich przetwarzania. Każda część to zbiór roślin występujących o danej porze roku, ale takie, które warto mieć w swojej zioło-apteczce. W każdej części staram się również umieszczać swoje przepisy i uwagi dotyczące ziół, ich wykorzystania oraz swoje doświadczenia związane z ich działaniem.
Poradnik ten ma mały format i kiedy zbieramy zioła w określonej porze, nie potrzeba nam wiedzieć co będzie za pół roku. Można go zabrać do kieszeni, plecaka, czy koszyczka. Można w terenie poczynić swoje notatki, co umożliwia notes zawarty na końcu każdego tomu. Poradnik zawiera nie tylko gotowe przepisy na wykorzystanie zioła natychmiast, ale też receptury na preparaty do naszej ziołowej apteczki, które przydadzą się kiedy nie ma już świeżego surowca.
Skomponowanie całorocznej ziołowej apteczki jest nie lada wyzwaniem, dla wielu osób. Szukanie receptur też sprawia wiele trudności, ponieważ w mediach jest ich sporo i nie wiadomo co wybrać.
Co mnie skłoniło do zebrania w całość tych konkretnie ziół i wpisania w poszczególne części?
Otóż bardzo duże znaczenie ma:
– przydatność danego zioła w życiu codziennym
– szerokie spektrum jego działania
– szybkość działania po podaniu
– łatwość przygotowania preparatu w warunkach domowych, a nawet w terenie
– długotrwały efekt terapeutyczny (w sytuacji kiedy jest to potrzebne)
– pospolitość ziela – powszechnie znane, ale też pospolicie rosnące, by każdy miał do niego dostęp komponując swoją indywidualną domową apteczkę ziołową
– możliwość przygotowania preparatu w warunkach domowych
– możliwość zastosowania u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących/ lub informacja o przeciwskazaniach
– moje własne doświadczenia zebrane podczas pracy fitoterapeutycznej z ziołami.
Spośród całej gamy roślin, trudno jest wybrać coś szczególnego, gdyż wybór przyprawia o zawrót głowy. Zebrane w poradniku zioła są absolutnym minimum letniego, zimowego, jesiennego czy wiosennego czasu zbioru o jaki powinien się pokusić każdy z nas. Są to zioła, które mają szerokie zastosowanie a przy tym działają dość szybko i skutecznie oraz bezpiecznie w razie pilnych czy nagłych potrzeb. Mogą się nawzajem uzupełniać i wzmacniać, co daje szerokie spektrum zastosowania przy niewielkiej ilości ziół w domowym koszyku
Dla lepszego usystematyzowania podaję również możliwości łączenia synergicznego roślin w mieszankach oraz reakcje niepożądane czy przeciwskazania.
W ziołowej apteczce mają być zioła: skuteczne, szybko działające, łatwe w przygotowaniu i o szerokim spektrum zastosowania. Tak, aby właściciel „zioło-apteczki” nie musiał posiadać dużej szafy na zioła, ani się znać na wszystkich, ale mógł w ramach tego co posiada skorzystać z ziołowych zasobów. Opisane tutaj zioła to absolutne minimum zbiorów, niezależnie od tego czy już zbiera czy dopiero zaczyna, czy prowadzi warsztaty. Ten poradnik jest również kompendium wiedzy dla osób prowadzących wykłady, spotkania i konsultacje.
Możliwość dzielenia się zdobytą wiedzą i doświadczeniem daje mi wiele radości. Chętnie robię to podczas warsztatów i spotkań ziołowych, a nowa forma jaką jest niniejsza publikacja daje większe możliwości zarówno mnie jako autorowi, jak i moim czytelnikom. Zatem również dzielę się z Czytelnikami swoimi przepisami, spostrzeżeniami i uwagami, zebranymi na drodze moich doświadczeń. W każdej części jest też jeden artykuł o nie-roślinie. Jako fitoterapeuta zbieram również surowce nie tylko roślinne.
Cztery pory roku z Niezłym ziółkiem. „ZIOŁA LATEM” to m.in.: porosty, trędownik, piwonia, dziurawiec, przetacznik, lipa, orzech, dziewanna, piołun i, jarzębina, czarny bez, uczep i koniczyna.
Cztery pory roku z Niezłym ziółkiem. „ZIOŁA JESIENIĄ” to zioła: białoporek brzozowy, żywokost, tarnina, psianka słodkogórz, niecierpki, głóg, kasztanowiec, kruszyna, krwiściąg lekarski, pokrzywa, prawoślaz, szczaw i tatarak.
Cztery pory roku z Niezłym ziółkiem. „ZIOŁA ZIMĄ”. W tej części opisałam: bursztyn, paprotkę, brzozę, leszczynę, jodłę, berberys i mahonię, rokitnik, bluszcz pospolity, a także jałowiec czy inne iglaki oraz wierzbę i wiele ciekawych receptur a także informacji o przetwarzaniu ziół zimą.
Część wiosenna to zioła: lepiężnik, dąbrówka, glistnik, łopian, miodunka, topola, goryczka, a także: jemioła, pierwiosnek, kokorycz, śledziennica, kopytnik i mniszek lekarski. (poszła do druku ).
Mając na uwadze swoje własne doświadczenia oraz potrzeby uczestników moich warsztatów chciałam stworzyć zestaw około 50 ziół dostępnych cały rok, czy o różnych porach roku, które mogłyby znaleźć się w domu każdego zielarza, nawet tego początkującego. Ten poradnik jest takim właśnie kompendium wiedzy i zbiorem do zioło-apteczki.
Każda część kosztuje 39 zł. Kontakt do mnie: kjudka@wp.pl
Przyjemnego czytania 🙂