Sól ziołowa – jak przygotować ?

Kosmetyki solne czy z dodatkiem soli są bardzo wdzięcznymi produktami, za które nasza skóra nam podziękuje zawsze.

Sól kamienna to podstawowe źródło sodu w naszej diecie, który ma zastosowanie jako konserwant oraz przyprawa. Sól może zawierać również niewielkie ilości związków jodu oraz innych mikroelementów. Pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Odpowiada m.in. za regulację gospodarki wodnej, wraz z potasem reguluje ciśnienie osmotyczne krwi,  wpływa na utrzymanie odpowiedniej pobudliwości komórek nerwowych oraz mięśniowych.

Zewnętrzne zastosowanie soli ma równie dużo, a może więcej właściwości kosmetyczno-leczniczych. Dawniej używana była w celach dezynfekujących i antyseptycznych – do oczyszczania ran oraz tkanin, a także garbowania skór.  Dzisiaj sole w medycynie wykorzystywane są m.in. w celu detoksykacji organizmu: usuwają zbędne produkty przemiany materii, pomagają również zatrzymać wodę w organizmie osobom, które cierpią na jej zbyt szybką utratę .

Soli używa się w różnych schorzeniach: astma, choroby płuc, alergie, choroby serca, stany zapalne skóry, AZS, RZS oraz wiele, wiele innych.

Jak przygotować pachnącą ziołami kąpiel?

Przygotowanie w domu soli ziołowych do kąpieli jest dość proste. Wystarczy nam mieszanka różnych  soli:  kamienna, sól różowa himalajska, siarkowa kala namak,  do tego ulubione zioła oraz olejki eteryczne.

Zioła należy utrzeć z solą drobno mieloną w moździerzu albo osobno zmielić zioła i zmieszać z solą. Natomiast olejki eteryczne należy bezwzględnie utrzeć z solą drobno mieloną z dodatkiem mielonych ziół.  Następnie zmieszać wszystkie składniki ze sobą i wsypać do słoika szczelnie zamykanego. Można tez przesypać poszczególne składniki warstwami układając piękną kompozycję. Będzie doskonałym produktem na prezent. Olejków eterycznych nie daję więcej niż 10-20 kropli na słoiczek około 250 ml gotowego produktu.

Do kąpieli dodajemy 1-3 łyżki soli ziołowej. Najlepiej zacząć od 1 łyżki, gdyż nie wiemy czy olejki nie uczulają nas, a także może się okazać, że sól ziołowa ma zbyt intensywny zapach.

W zależności od zestawu ziół, sole mogą mieć różne działanie. Ale o tym napiszę w osobnym poście.

Niezłe Ziółko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *