Cztery pory roku z Niezłym Ziółkiem – warsztaty letnie

Naprawdę wystarczy wyjść raz na kwartał do lasu i na łąki, przeznaczyć jeden weekend na przetwarzanie, by zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę w najbardziej potrzebne zioła na różne dolegliwości. I tego właśnie możecie się nauczyć na tych warsztatach.

TERMIN I MIEJSCE:

Letnie warsztaty ziołowe odbędą się w dniach 23-25 czerwiec 2023r. w miejscowości Wesoła 273 (gm. Nozdrzec) 36-233. W godz.: 9:00 – 17:00 (orientacyjnie + przerwy)

Cały cykl „Czterech pór roku z Niezłym Ziółkiem” zaczął się od ziół latem. Kiedy zostałam zaproszona na rozmowę do Wydawnictwa i zaproponowano mi napisanie książki, ruszyła lawina pomysłów i tak oto powstała saga ziołowa złożona z czterech części tak, jak pory roku. To właśnie w trakcie powstawania kolejnych części poradnika urodził się pomysł, by wrócić do organizowania warsztatów  w tym samym cyklu rocznym. Jest to o tyle specyficzne, że w naszym klimacie da się rozdzielić poszczególne pory i skupić się na konkretnych surowcach: np. korzenie i kora czy pączki i kwiaty. Takie poukładanie znacznie pomaga w pracy zielarza.

Pisząc poradnik skupiłam się na kilku kwestiach, które wynikają właśnie z mojego doświadczenia w pracy z ziołami i pracy warsztatowej. A Wasze pytania po pierwszych częściach skłoniły mnie do jeszcze szerszego promowania ziołowego stylu życia. I tak oto mamy kolejną część ziołowej sagi warsztatów: „Cztery pory roku z Niezłym Ziółkiem”

Podczas warsztatów skupiamy się przede wszystkim na skomponowaniu domowej zioło-apteczki, która posłuży nam cały rok. Ale żeby to zrobić, wcale nie musimy mieć setek ziół. Pisząc poradnik zawarłam w nim te zioła, które możemy zebrać o danej porze roku, ale które w połączeniu z innymi dadzą nam super efekty. Z doświadczenia wiem, że wystarczy około 25-30  ziół zebranych w ciągu roku, by zapewnić sobie skuteczność apteczki na cały rok. A mając max 40  jesteśmy cesarzami ziołowymi. Dlatego też na warsztatach skupiamy się wokół poradnika i tych ziół, które będą dla nas najbardziej przydatne.

Na tym spotkaniu zajmiemy się ziołami taki mi jak: dziurawiec, przetacznik, lipa, orzech włoski, dziewanna, piwonia, porosty, jarzębina, czarny bez, uczep i koniczyna. Któż nie zna tych ziół? A czy wiecie jak szybko użyć ich w terenie, gdy mamy pilną potrzebę? Albo co zrobić, by wydobyć maksimum ich możliwości? Czy wiecie, że czarny bez jest świetnym ziołem na migreny i nerwobóle (przydaje się w terapii przy rwie kulszowej czy barkowej i jest silnym lekiem przeciw bólowym). Czy wiecie, że porosty działają natychmiast przy nagłych atakach astmy czy alergiach? Albo że koniczyna  piwonia wraz z dziurawcem są w stanie zatrzymać krwawienie miesięczne albo je wywołać  w zależności od tego jak je użyjemy?? Tego wszystkiego dowiecie się podczas tych warsztatów.

CO BĘDZIEMY ROBIĆ?

Warsztaty potrwają trzy pełne dni, w których:

PIERWSZEGO DNIA w planach jest  przede wszystkim zbieranie ziół. – zbierzemy dostępne zioła sezonu letniego, a przede wszystkim te zioła, które omawiam w poradniku w części „ZIOŁA LATEM”. Zajmiemy się również rozpoznawaniem w terenie i oznaczaniem ich. Przygotujemy wstępnie do przetwarzania i omówimy ich działanie: synergię i antagonizm oraz stworzymy apteczkę ziołową.

DRUGIEGO DNIA, będziemy przygotowywać ekstrakty, maceraty i wyciągi jako przedmieszki, by ostatniego móc przygotować z nich preparaty złożone. Również omówimy przydatność poszczególnych ziół w naszej domowej zioło-apteczce pod kątem Waszego zapotrzebowania. Omówimy mieszanki ziołowe na bazie zebranych ziół oraz synergię i antagonizm w preparatach

A TRZECIEGO DNIA zajmiemy się przygotowywaniem już gotowych preparatów i produktów, ale oprócz tego popracujemy na tworzeniu własnych receptur. Każdy będzie miał możliwość przygotowania preparatu pod swoje potrzeby na bazie podstawowych produktów (maści, złożone preparaty wieloskładnikowe, itd.)

Podczas warsztatów również zrobimy nieco dzikiej kuchni, ponieważ coś jeść trzeba, więc skorzystamy z zasobów łąk i lasów. A zatem poruszymy temat dzikiej kuchni.

CO NALEŻY ZABRAĆ ZE SOBĄ:

Niezależnie od pogody: buty do chodzenia po lesie i w mokrym terenie, kurtkę nieprzemakalną, ciepłe ubrania, koszyk, nożyk podręczny typu scyzoryk, rękawice do zbioru ziół, saperkę lub łopatkę do wykopywania korzeni, buty na zmianę do przebywania w pomieszczeniu, ubrania ochronne lub takie, które mogą ulec zniszczeniu, ciepłe i wygodne okrycie domowe, dobry humor, entuzjazm, gotowość na nowe doświadczenia.

CENA:

W cenie warsztatów (oprócz wiedzy i doświadczenia) zapewniam: wszystkie niezbędne surowce i opakowania, niezbędny sprzęt, materiały teoretyczne – skrypt, napoje gorące, poczęstunek w porze obiadowej. W cenie warsztatów również znajduje się książka – poradnik z danej części sezonu „ZIOŁA LATEM”. Uczestnicy również otrzymają wytworzone przez siebie w trakcie warsztatów produkty.

Cena warsztatów (nie obejmuje noclegów oraz wyżywienia): 590 zł/dzień – dla jednej osoby, całość to kwota: 1770 zł 

Nie rozdzielamy dni – nie ma możliwości uczestniczenia tylko w jednym dniu, warsztaty stanowią płynną całość.

Przewidywany czas pracy to 7-8 godzin dziennie plus przerwy, ale z doświadczenia wiem, że to ulega zmianie w zależności od grupy i znajomości tematyki).

Gwarancją uczestnictwa jest wpłata 50% podanej kwoty do 5 dni od momentu zgłoszenia, na podany w potwierdzeniu nr konta bankowego.

ZAPISY, PYTANIA, ZGŁOSZENIA:

Telefonicznie pod nr: 734103970, albo mail: kjudka@wp.pl

W przypadku wystąpienia pogody uniemożliwiającej zebranie ziół zgodnie z programem nastąpi zmiana programu tak, aby można było go zrealizować w całości.

Serdecznie zapraszam do pogłębiania wiedzy z zakresu zielarstwa

Krystyna Judka

Książka: Cztery pory roku z Niezłym Ziółkiem – wiosna, lato, jesień, zima. – Niezłe Ziółko (niezleziolko.bieszczady.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *