Ubiegły rok przyniósł mi wiele doświadczeń. Jedne łatwiejsze inne bardziej trudne, ale wszystkie ciekawe i prowadzące w efekcie do fajnych i prostych rozwiązań. Niektóre z nich trwały wiele miesięcy, ale wszystkie zakończyły się wraz z podjęciem pewnych decyzji w dniu moich urodzin w styczniu 2023 r.
Efektem tych doświadczeń są m.in. te warsztaty, warsztaty grupowe, do których powracam z wielką przyjemnością. Z ogromną wdzięcznością i niemałym zaskoczeniem obserwuję siebie z jak wielką chęcią i gotowością pragnę dzielić się z Wami swoimi doświadczeniami.
Ostatni rok był czasem mocnego wyciszenia co zaowocowało pragnieniem dzielenia się z Wami sobą, a także wyruszenia w dalszą drogę i zdobywania wiedzy i nowych doświadczeń, o czym jeszcze napiszę.
Mając na uwadze Wasze sugestie, zachęty i przekonywania przygotowałam cykl warsztatów: „CZTERY PORY ROKU Z NIEZŁYM ZIÓŁKIEM”, pod takim samym tytułem jak mój poradnik, który został wydany w ubiegłym roku. Również warsztaty będą odbywały się zgodnie z porą roku i w tematyce poszczególnych jego części.
TERMIN I MIEJSCE:
Pierwsze warsztaty ziołowe odbędą się w dniach 21-23 kwietnia 2023r. w miejscowości Wesoła 273 (gm. Nozdrzec) 36-233.
W godz.: 9:00 – 17:00 (orientacyjnie + przerwy)
CO BĘDZIEMY ROBIĆ:
– zbierzemy dostępne zioła sezonowe, a przede wszystkim te zioła, które omawiam w poradniku w części „ZIOŁA WIOSNĄ” i będziemy przygotowywać do przetwarzania i je przetwarzać
– omówimy zioła: Jemioła, Pierwiosnek , Corydalis, Śledziennica, Kopytnik, Mniszek lekarski, Dąbrówka, Glistnik, Lepiężnik, Łopian, Miodunka, Topola, Goryczka i zbierzemy te zioła do przetwarzania (lub zamienniki)
– stworzymy apteczkę ziołową
– omówimy gemmoterapię
– omówimy tematykę korzeni (zbierać wiosną czy jesienią?)
– przygotujemy przedmieszki (m.in.: ekstrakt glicerynowy, macerat tłuszczowy, wyciąg alkoholowy, oczyszczanie żywicy)
– przygotujemy gotowe preparaty/produkty (maści, złożone preparaty na bazie przedmieszek, itd.) z przedmieszek
– omówimy mieszanki ziołowe na bazie zebranych ziół oraz synergię i antagonizm w preparatach
– poruszymy temat dzikiej kuchni (przygotujemy posiłek w porze obiadowej)
Tematyka warsztatów to 3 pełne dni warsztatowe (piątek: zbiór i przygotowanie do przetwarzania omówienie, sobota: przetwarzanie i przygotowanie przedmieszek, niedziela: przygotowywanie mieszanek, praca z recepturą, omówienie synergii ziół).
PIERWSZEGO DNIA w planach jest:
Zbieranie ziół: Jemioła, pierwiosnek – korzenie, kokorycz –bulwy, śledziennica – cała, kopytnik, mniszek lekarski – korzenie (oraz inne korzenie: cykoria), kobylak- korzenie, dąbrówka kwiat,, glistnik – całość, lepiężnik- korzenie.
Omówienie i pokazanie obrazków plamistych oraz pozostałych ziół (np. pączków i korzeni dostęnych wiosną).
Wstępne przygotowanie do przetwarzania i przetworzenie ziół.
DRUGIEGO DNIA, będziemy przygotowywać:
Pastę potasową do leczniczego zastosowania, maceraty i ekstraktyw róznych mediach: tłuszce, alkohole, sole, GDL, mleczan sodu oraz roztwory różne, które dadzą nam szybkie efekty
Zrobimy też macerat żywicy śiwerkowej w tłuszcu oraz spreparujemy w oleju resztki propolisowe – kto jużbył u mnie na warstatach ten wie, o co chodzi
Przygotujemy też ekstrakty do kropli do nosa, maceraty tłuszczowe jako baza do maści oraz sporo odwarów.
Przyfotujemy sporo przedmieszek, by nastpenego dnia móc przygotować gotowe już produkty.
A TRZECIEGO DNIA zrobimy:
maść z jemioły,
szampon saponinowy (z pierwiosnka),
krople do nosa z kopytnika i lepieżnika – krople dla alergika,
kawę ziołową z korzeni
maść dla atopka na bazie pasty potasowej i glistnika lub śledziennicy
wcierkę oczyszczająco-regeneracyjną do włosów
syrop miodunkowy
maść rozgrzewającą (przeciwgrzybiczą)
preparat do leczenia bakteryjnych zakarzeń skóry
Podczas warsztatów również zrobimy nieco dzikiej kuchni, ponieważ coś jeść trzeba, więc skorzystamy z zasobów łąk i lasów.
CENA:
W cenie warsztatów (oprócz wiedzy i doświadczenia): wszystkie niezbędne surowce i opakowania, niezbędny sprzęt, materiały teoretyczne – skrypt, napoje gorące, poczęstunek w porze obiadowej. W cenie warsztatów również znajduje się książka – poradnik z danej części sezonu „ZIOŁA WIOSNĄ”. Uczestnicy również otrzymają wytworzone przez siebie w trakcie warsztatów produkty.
Cena warsztatów (nie obejmuje noclegów oraz wyżywienia): 590 zł/dzień – dla jednej osoby, całość to kwota: 1770 zł
(nie rozdzielamy dni – nie ma możliwości uczestniczenia tylko w jednym dniu, warsztaty stanowią płynną całość)
Przewidywany czas pracy to 7-8 godzin dziennie plus przerwy, ale z doświadczenia wiem, że to ulega zmianie w zależności od grupy i znajomości tematyki).
Gwarancją uczestnictwa jest wpłata 50% podanej kwoty do 5 dni od momentu zgłoszenia, na podany w potwierdzeniu nr konta bankowego.
ZAPISY, PYTANIA, ZGŁOSZENIA:
Telefonicznie pod nr: 734103970, albo mail: kjudka@wp.pl
CO NALEŻY ZABRAĆ ZE SOBĄ;
Niezależnie od pogody: buty do chodzenia po lesie i w mokrym terenie, kurtkę nieprzemakalną, ciepłe ubrania, koszyk, nożyk podręczny typu scyzoryk, rękawice do zbioru ziół, saperkę lub łopatkę do wykopywania korzeni, buty na zmianę do przebywania w pomieszczeniu, ubrania ochronne lub takie, które mogą ulec zniszczeniu, ciepłe i wygodne okrycie domowe, dobry humor, entuzjazm, gotowość na nowe doświadczenia.
Serdecznie zapraszam do pogłębiania wiedzy z zakresu zielarstwa
Krystyna Judka